четвер, 2 жовтня 2014 р.

Знайдені останки найдавніших рослин

Біологи з Аргентини й Бельгії виявили криптоспори (розповсюджені у відкладаннях ордовикського й силурійського періодів спори характерної будови) наземних рослин, вік яких оцінюється в 473-471 млн років.

Традиційно доісторичні наземні рослини (ембриофіти) вивчалися по великих залишках, і до кінця п'ятдесятих років минулого століття найдавнішим уважалася представлена в 1937 році примітивна рослина Cooksonia. Інші зразки Cooksonia, що належать до уенлокського підвідділу силуру й описані в 1983 році, і зараз залишаються самими прадавніми, пише Компьюлента

У другій половині минулого століття стала розвиватися палинологія, методами якої — розчиненням зразків породи й виділення ув'язнених у них органічних часток — учені знаходили суперечки рослин. Найдавніші залишки криптоспори ембріофитів, що набагато випереджають за віком, Cooksonia, виявлені в 1996 році в Чехії й Саудівській Аравії. Ці знахідки належали до дарривильского підвідділу середнього ордовика, який завершився близько 461 млн років тому.

Нові криптоспори, таким чином, продовжують документовану історію наземних рослин ще на 8-12 млн років. Усі зібрані авторами спори належать примітивним печіночним мохам, але розподіляються по п'ятьох різних родах. Звідси можна зробити висновок про те, що рослини вийшли на сушу значно раніше, у нижньому ордовику (488-472 млн років тому) або навіть у верхньому кембрії (499-488 млн років тому).

Варто відзначити, що криптоспори мохів були знайдені на північномузаході Аргентини — на території, яка належала південному суперконтиненту Гондвані. Те ж саме можна сказати й про Чехію із Саудівською Аравією.


Немає коментарів:

Дописати коментар