понеділок, 20 квітня 2015 р.

Виявлений ще один слоновий привід для страху

Недавно вчені довели, що слони готові швидко тікати, зачувши звук бджолиного рою. Тепер же з'ясовується, що не тільки ці жалкі комахи змушують нервувати африканських гігантів: дехто дрібніший теж може неабияк насолити слонові.

Зоологи університету Флориди (UF), помітили, що кенійські слони Loxodonta africana якось дуже дивно обходять стороною певний вид акації (Acacia drepanolobium). На їхніх гілках розташовуються п’ятисантиметрові колючки, основа яких іноді розпухає до розмірів кульки для пінг-понгу.

Дослідники виявили, що ці порожні "кімнати" окупують полчища мурах роду Crematogaster, що харчуються солодким нектаром рослини.

Мавпи-самці використовують своїх дитинчат для знайомства

Фахівці з німецького центру вивчення приматів (Deutschen Primatenzentrums) з'ясували, що деякі мавпи-самці використовують маленьких дітей як соціальні інструменти, що дозволяють завоювати довіру самок і піднятися в ієрархічній градації в очах суперників-самців.

Про це говорить спостереження, проведене німецькими біологами у французькому природному парку, у якому мавпи втримуються в умовах, близьких до природніх.

У якості зразків для вивчення автори дослідження вибрали берберійських макак (Macaca sylvanus). Виявилося, що самці, що подовгу носять на собі маленьких макак, які возяться з ними, не тільки викликали інтерес самок, але й збирали більше друзів серед інших самців. При цьому розширення таких знайомств приводило до просування турботливого самця по соціальних сходах.

Нові тварини й рослини знайдені в Папуа-Нова Гвінея

Більш 200 видів тварин і 9 видів рослин, раніше не описаних ученими, були виявлені у віддалених гірських районах держави Папуа-Нова Гвінея. Матеріали, зібрані в ході двох дослідницьких експедицій, були опубліковані в середовище міжнародною природоохоронною організацією "Консервейшн інтернешнл".

"Наші знахідки ще раз наочно демонструють те, як мало ми знаємо про навколишній нас світ, - відзначив керівник експедицій фахівець із плазуючих Стівен Річардс. - На різних конференціях часто й справедливо говорять про проблему зникнення багатьох видів, про те, як це пов'язане із процесом зміни клімату. Звучить багато гучних слів про те, як важливо для нас зберегти біорозмаїття на планеті, а потім хто-небудь здійснює проект начебто нашого, і стає ясно, що часом ми навіть поняття не маємо про те, що намагаємося зберегти".

Деякі гусениці пересуваються куди складніше, ніж може здатися на перший погляд

Гусениця бражник виду Manduca sexta пересувається куди складніше, ніж може здатися на перший погляд, уважають біологи з університету Тафтса (Tufts University) і політехнічного інституту Виржинії (Virginia Tech), а також фахівці з національної лабораторії Аргонн (Argonne National Laboratory).

Учені мали намір вивчити рух рідини усередині личинок бражника за допомогою рентгенівського випромінювання. Однак у процесі «просвічування» комах, що рухаються, вони виявили, що травний канал гусениць рухається незалежно від усього іншого тулуба.

Уважно вивчивши гусеницю, біологи з'ясували, що «кишка» комахи закріплена в початку й кінця його тулуба, але не по всій довжині. У результаті при повзанні травні органі рухаються навіть із випередженням зовнішньої «оболонки». Імовірно, це не заважає гусеницям переварювати їжу в процесі руху.

Неандертальці дотримувалися рослинної дієти

Учені виявили на зубах неандертальців залишки рослинних волокон, причому деякі з них були не сирими, а приготовленими. Дотепер уважалося, що Homo neanderthalensis харчувалися переважно м'ясом.

Робота дослідників опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Автори працювали із зубами, знайденими при розкопках у Європі й Іраку. На них були виявлені застряглі насіння декількох рослин, а також залишки коренів і бульб. По характерних змінах зовнішнього вигляду рослинних фрагментів учені встановили, що деякі з них зазнали термічної обробки.

Мурахам властива взаємовиручка

Мурахи, подібно дельфінам і капуцинам, здатні виручати один одного з біди.

Тварини досить часто надають один одному різну допомогу: приміром, примати займаються грумингом (вишукують один у одного паразитів) або няньчать чужих дитинчат. Однак випадки порятунку побратимів з біди зустрічаються у тваринному світі надзвичайно рідко. 
Інтернаціональний колектив учених провів наступний експеримент: дослідники змоделювали ситуацію, коли мураху Cataglyphis cursor заблоковано через обвалення піску. Однак дослідники не просто присипали комаху піском, але й зафіксували її за допомогою нейлонового капкана.

Brenda Lee - I'm Sorry

Помірне вживання жиру корисно для організму

Голландські вчені не ставлять під сумнів той факт, що зайве вживання жирів шкідливо здоров'ю. Вони спробували довести, що при помірному уживанні жир стає корисним для організму.

Дослідники стверджують: при регулярному уживанні жирної їжі, в організмі запускається особливий механізм, який перешкоджає відкладанню шкідливих речовин у серце. Дослідження, які вчені проводили на мишах, тільки підтвердили існування даного механізму.

Голландські дослідники дотепер так і з'ясували індекс маси тіла, при якому запускається цей механізм.

У кальмарів виявлені специфічні сексуальні звички

До цілої серії дивних відкриттів привело нове дослідження складних сексуальних відносин і спарювання мешканців морських глибин, проведене голландськими вченими з університету Гронінгена (Rijksuniversiteit Groningen).

Біологи вивчили репродуктивні звички приблизно 10 видів головоногих молюсків, що живуть по усьому світу на глибинах від 300 до 1200 метрів. У деяких випадках це були особини, виловлені під час дослідницьких місій, а іноді й музейні експонати.

Провідний дослідник Хенк-Ян Ховинг (Henk-Jan Hoving) і його колеги виявили, що цефалоподи (Cephalopoda) заради злягання готові розрізати тіло партнера, поміняти стать й навіть використовувати сперму, яка проникає під шкіру "улюбленого".

У в'єтнамців була можливість покуштувати суп з невідомих науці ящірок

Учені з'ясували, що популярна в'єтнамська справа готується з нового виду ящірок, дотепер невідомих ученим.

Першим на незвичайних рептилій звернув увагу співробітник В'єтнамської академії наук і технологій, що обідав в одному з ресторанів на південному сході В'єтнаму. Він послав зображення ящірок своїм колегам зі США, які визначили, що тварини належать до роду Leiolepis, представники якого розмножуються партеногенетично - тобто без участі самців.

Дослідники назвали новий вид рептилій Leiolepis ngovantrii. Вони вважають, що він є гібридом двох родинних видів. Аналіз мітохондриальної ДНК - ДНК, яка втримується в клітинних органеллах мітохондріях, переданих від матері до дочки, показав, що материнський вид - це L. guttata. Батьківський вид поки невідомий.

Недавно дослідники вперше виявили, що "непорочне зачаття" буває в удавів Boa constrictor. Взагалі, у хребетних такий спосіб розмноження зустрічається рідко, тому що він сприяє зниженню генетичної різноманітності.