понеділок, 20 квітня 2015 р.

Виявлений ще один слоновий привід для страху

Недавно вчені довели, що слони готові швидко тікати, зачувши звук бджолиного рою. Тепер же з'ясовується, що не тільки ці жалкі комахи змушують нервувати африканських гігантів: дехто дрібніший теж може неабияк насолити слонові.

Зоологи університету Флориди (UF), помітили, що кенійські слони Loxodonta africana якось дуже дивно обходять стороною певний вид акації (Acacia drepanolobium). На їхніх гілках розташовуються п’ятисантиметрові колючки, основа яких іноді розпухає до розмірів кульки для пінг-понгу.

Дослідники виявили, що ці порожні "кімнати" окупують полчища мурах роду Crematogaster, що харчуються солодким нектаром рослини.

Мавпи-самці використовують своїх дитинчат для знайомства

Фахівці з німецького центру вивчення приматів (Deutschen Primatenzentrums) з'ясували, що деякі мавпи-самці використовують маленьких дітей як соціальні інструменти, що дозволяють завоювати довіру самок і піднятися в ієрархічній градації в очах суперників-самців.

Про це говорить спостереження, проведене німецькими біологами у французькому природному парку, у якому мавпи втримуються в умовах, близьких до природніх.

У якості зразків для вивчення автори дослідження вибрали берберійських макак (Macaca sylvanus). Виявилося, що самці, що подовгу носять на собі маленьких макак, які возяться з ними, не тільки викликали інтерес самок, але й збирали більше друзів серед інших самців. При цьому розширення таких знайомств приводило до просування турботливого самця по соціальних сходах.

Нові тварини й рослини знайдені в Папуа-Нова Гвінея

Більш 200 видів тварин і 9 видів рослин, раніше не описаних ученими, були виявлені у віддалених гірських районах держави Папуа-Нова Гвінея. Матеріали, зібрані в ході двох дослідницьких експедицій, були опубліковані в середовище міжнародною природоохоронною організацією "Консервейшн інтернешнл".

"Наші знахідки ще раз наочно демонструють те, як мало ми знаємо про навколишній нас світ, - відзначив керівник експедицій фахівець із плазуючих Стівен Річардс. - На різних конференціях часто й справедливо говорять про проблему зникнення багатьох видів, про те, як це пов'язане із процесом зміни клімату. Звучить багато гучних слів про те, як важливо для нас зберегти біорозмаїття на планеті, а потім хто-небудь здійснює проект начебто нашого, і стає ясно, що часом ми навіть поняття не маємо про те, що намагаємося зберегти".

Деякі гусениці пересуваються куди складніше, ніж може здатися на перший погляд

Гусениця бражник виду Manduca sexta пересувається куди складніше, ніж може здатися на перший погляд, уважають біологи з університету Тафтса (Tufts University) і політехнічного інституту Виржинії (Virginia Tech), а також фахівці з національної лабораторії Аргонн (Argonne National Laboratory).

Учені мали намір вивчити рух рідини усередині личинок бражника за допомогою рентгенівського випромінювання. Однак у процесі «просвічування» комах, що рухаються, вони виявили, що травний канал гусениць рухається незалежно від усього іншого тулуба.

Уважно вивчивши гусеницю, біологи з'ясували, що «кишка» комахи закріплена в початку й кінця його тулуба, але не по всій довжині. У результаті при повзанні травні органі рухаються навіть із випередженням зовнішньої «оболонки». Імовірно, це не заважає гусеницям переварювати їжу в процесі руху.

Неандертальці дотримувалися рослинної дієти

Учені виявили на зубах неандертальців залишки рослинних волокон, причому деякі з них були не сирими, а приготовленими. Дотепер уважалося, що Homo neanderthalensis харчувалися переважно м'ясом.

Робота дослідників опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Автори працювали із зубами, знайденими при розкопках у Європі й Іраку. На них були виявлені застряглі насіння декількох рослин, а також залишки коренів і бульб. По характерних змінах зовнішнього вигляду рослинних фрагментів учені встановили, що деякі з них зазнали термічної обробки.

Мурахам властива взаємовиручка

Мурахи, подібно дельфінам і капуцинам, здатні виручати один одного з біди.

Тварини досить часто надають один одному різну допомогу: приміром, примати займаються грумингом (вишукують один у одного паразитів) або няньчать чужих дитинчат. Однак випадки порятунку побратимів з біди зустрічаються у тваринному світі надзвичайно рідко. 
Інтернаціональний колектив учених провів наступний експеримент: дослідники змоделювали ситуацію, коли мураху Cataglyphis cursor заблоковано через обвалення піску. Однак дослідники не просто присипали комаху піском, але й зафіксували її за допомогою нейлонового капкана.

Brenda Lee - I'm Sorry

Помірне вживання жиру корисно для організму

Голландські вчені не ставлять під сумнів той факт, що зайве вживання жирів шкідливо здоров'ю. Вони спробували довести, що при помірному уживанні жир стає корисним для організму.

Дослідники стверджують: при регулярному уживанні жирної їжі, в організмі запускається особливий механізм, який перешкоджає відкладанню шкідливих речовин у серце. Дослідження, які вчені проводили на мишах, тільки підтвердили існування даного механізму.

Голландські дослідники дотепер так і з'ясували індекс маси тіла, при якому запускається цей механізм.

У кальмарів виявлені специфічні сексуальні звички

До цілої серії дивних відкриттів привело нове дослідження складних сексуальних відносин і спарювання мешканців морських глибин, проведене голландськими вченими з університету Гронінгена (Rijksuniversiteit Groningen).

Біологи вивчили репродуктивні звички приблизно 10 видів головоногих молюсків, що живуть по усьому світу на глибинах від 300 до 1200 метрів. У деяких випадках це були особини, виловлені під час дослідницьких місій, а іноді й музейні експонати.

Провідний дослідник Хенк-Ян Ховинг (Henk-Jan Hoving) і його колеги виявили, що цефалоподи (Cephalopoda) заради злягання готові розрізати тіло партнера, поміняти стать й навіть використовувати сперму, яка проникає під шкіру "улюбленого".

У в'єтнамців була можливість покуштувати суп з невідомих науці ящірок

Учені з'ясували, що популярна в'єтнамська справа готується з нового виду ящірок, дотепер невідомих ученим.

Першим на незвичайних рептилій звернув увагу співробітник В'єтнамської академії наук і технологій, що обідав в одному з ресторанів на південному сході В'єтнаму. Він послав зображення ящірок своїм колегам зі США, які визначили, що тварини належать до роду Leiolepis, представники якого розмножуються партеногенетично - тобто без участі самців.

Дослідники назвали новий вид рептилій Leiolepis ngovantrii. Вони вважають, що він є гібридом двох родинних видів. Аналіз мітохондриальної ДНК - ДНК, яка втримується в клітинних органеллах мітохондріях, переданих від матері до дочки, показав, що материнський вид - це L. guttata. Батьківський вид поки невідомий.

Недавно дослідники вперше виявили, що "непорочне зачаття" буває в удавів Boa constrictor. Взагалі, у хребетних такий спосіб розмноження зустрічається рідко, тому що він сприяє зниженню генетичної різноманітності.

неділя, 1 березня 2015 р.

Учені знайшли гормон жалю

Учені з Університету штату Орегон стверджують, що здатність людини співпереживати й робити добрі вчинки залежить головним чином від наявності в його організмі гормону окситоцина.

Саме він проявляє себе в період виховання й годівлі потомства. Експерименти на мишах показали, приміром, що після введення дози цього гормону тварини обох статей значно ніжніше ставилися до своїх партнерів, а самки набагато охотніше доглядали за мишенятами.

Нові дослідження свідчать, що великий вплив окситоцин виявляє й на людей. Автори дослідження – доктор Родригез, Лаура Саслоу й Дахер Кельтнер – відзначають вплив гормону в посиленні в людей емпатії, тобто, здатності співпереживати іншим людям, а також зростанні довіри до навколишніх.

Simon & Garfunkel : El Condor Pasa (1970)

Яке вино вважається найдавнішим?

Виноробством люди почали займатися після того, як навчилися культивувати виноград. Відбулося це ще в епоху неоліту. Перші виробництва виникли на Близькому Сході, у Месопотамії, на Кіпрі й у Греції. На території Ірану в районі Хаджі Фіруз Тепе, заселеному 7000 років тому, знайшли глечик із залишками речовин, які однозначно вказували на виноградне вино. На цей день це сама прадавня знахідка, що вказує на виробництво цього напою. Уважається, що вже тоді був вирощений вид винограду, аналогічний сучасному Vilis vinifera, з якого виготовляють і більшість сучасних вин, таких як каберне совіньон, шардоне, піно нуар, рислінг, совіньон блан і сира. Звичайно, якість прадавніх вин уступала нинішнім стандартам. Щоб відбити сторонні запахи, його рясно ароматизували, присмачували пряностями, травами. Звання майстрів виноробства греки заслужили вже в часи Гомера, вони робили багато сортів вина, і їх рецина входить у список найдавніших. Це сухе вино із присмаком смоли відомо як мінімум 2 700 років. Щоб охоронити напій від контакту з повітрям, амфори запечатувалися сосновою смолою, звідси оригінальний смак рецини.

Як бігали динозаври

Увагу вчених продовжує цікавити загадка динозаврів, що настільки загадково зникли з нашої планети 70 мільйонів років тому. Яка, наприклад, була швидкість пересування цих величезних і незграбних на вид істот? Чи Швидко вони бігали? Та й чи бігали взагалі?

Американський палеонтолог Джеймс Фарлоу на підставі багаторічних досліджень дійшов висновку, що деякі м'ясоїдні динозаври, що жили в нижній крейдовий період у районі нинішнього Техаса, могли бігати й бігали досить жваво, досягаючи швидкості близько 40 кілометрів у годину. Ця цифра була отримана в результаті застосування формули відомого зоолога Александера, яка зв'язує ширину кроку ссавців з їхніми розмірами й виводить швидкість пересування.

Серед нових слідів, які Фарлоу виявив е Техасі, є й такі, які свідчать: серед динозаврів були «скороходи», які рухалися зі швидкістю від 9 до 12 метрів у секунду. Для порівняння можна нагадати, що швидкість бігу сучасних страусів становить 12-14 метрів про секунду, а зайців-19 метрів за секунду.

Сучасний годинник

Час швидкоплинний. Щоб уловити його ритм, людина придумала годинник. Сонячний, місячний і зоряний годинник – механізм їх підказаний самою природою, – на Сході знали вже в далекій давнині. В V столітті до нашої ери з ними познайомилися греки, а два сторіччя по тому – римляни. Але користуватися природним годинником можна було лише в ясну погоду. Тоді на допомогу прийшов водяний, вогняний і пісочний годинник.
На межі XII та XIII століть з'явився годинник механічний. Ім'я винахідника невідомо, але придумана ним конструкція механізму в основних деталях збереглася до нашого часу – гідний пам'ятник невідомому генієві.

Перший колісний баштовий годинник почав відміряти погодинним боєм час лондонців на вежі Вестмінстерського абатства в 1288 році.

Літаюча собака


Бонобо поводяться по дитячому

Американські антропологи виявили, що юні шимпанзе охоче діляться їжею з однолітками, але з віком стають усе більш жадібними. У бонобо дитяча добродушність зберігається на все життя. Інші особливості поведінки бонобо теж вказують на деяку «затримку розвитку» у порівнянні із шимпанзе. Нові результати підтвердили гіпотезу, згідно з якою зміни у швидкості й хронологічної послідовності формування різних психічних рис відіграють важливу роль в еволюції людиноподібних.

За формою черепа, структурі волосяного покриву й деяким іншим особливостям людина більше схожа на дитинчат мавп, чим на дорослих. Багато з нас надовго зберігають допитливість і грайливість — риси, властиві більшості ссавців тільки в дитинстві, тоді як дорослі звірі звичайно похмурі й нецікаві. Тому деякі антропологи вважають, що важливу роль в еволюції людини зіграла неотенія (neoteny), або ювенілізація — затримка розвитку деяких ознак, що веде до збереження дитячих рис у дорослих тварин.

Можна говорити також про більш широке поняття — гетерохронії (heterochrony). Так називають будь-які зміни у швидкості й послідовності формування різних ознак у ході розвитку (неотенія — окремий випадок гетерохронії). Наприклад, відповідно одній з теорій, ключову роль в еволюції людини зіграв прискорений розвиток соціально-орієнтованих розумових здатностей.

Як формуються краплі дощу

Іноді несподівані відкриття можна побачити в чомусь на перший погляд простому й повсякденному. Хоч у краплі води. Саме так і вийшло із французькими вченими, які, озброївшись камерами з над швидкою зйомкою, довели помилковість традиційних уявлень про формування дощових крапель.

Але розглянемо все по черзі. Колись в 1904 році вчені відзначили той факт, що краплі дощу досить помітно відрізняються в розмірах. Покоління школярів вивчали теорію, згідно з якою краплі починають свій шлях у вигляді дрібних часток і потім збираються разом, щоб перетворитися в більшу дощову краплю на шибці. Усе виявилося трохи не так.

Високошвидкісна зйомка падаючих крапель показала, що насправді відмінності в їх розмірах пояснюються фрагментацією окремих, не взаємодіючих крапель.

Споконвічно крапля починає свій шлях у формі сфери, але потім поступово витягається. Потім вона стоншується й розпадається на кілька більш дрібних крапель. Втім, на весь процес ідуть тисячні частки секунди.

The Doors (The Crystal Ship)

Кружка для ледачих – Self-Stirring Mug

Гаджети покликані робити наше життя легше, чи не так? Саме з такою метою створювався девайс Self-Stirring Mug або кружка. З таким кухлем вам більше не потрібно буде розмішувати ваше питво ложкою. Досить нажати кнопку на ручці цього девайса і його вміст почне рівномірно розмішуватися. Крім того, у кухля є кришка, яка може послужити ідеальним блюдцем під гаряче.

Обладнання цього гаджета досить просте. На дні кухля встановлений невеликий пропелер, який обертається, розмішуючи чай або каву. Ємність кухля близько 350 мілілітрів. Живлення моторчика забезпечується двома батарейками, захованими в дно гаджета. Так само є варіант кухля з живленням від USB. Ціна зручності й комфорту порядка $15

Porsche Cayenne S

Довгий час компанія Porsche не бажала виходити на ринок позашляховиків, задовольняючи створенням чудових родстерів і купе. Тепер же політика компанії змінилася, результатом чого з'явився Porsche Cayenne – симбіоз комфорту, якості й технічних можливостей. Цілком природно, що Porsche Cayenne не вийшов у єдиній комплектації, і разом з ним з'явилася S-Версія. Рясний снігопад – відмінний привід, щоб випробувати в справі повнопривідний Porsche Cayenne S нового покоління.

П’ятидверний позашляховик чорного антрацитового кольору вражає своїми розмірами й величчю, адже в дійсності він набагато більше, ніж видасться на фотографії.

Передні крила, мудрі фари, розвинені повітрозабірники переднього бампера, характерні припухлості задніх колісних арок виконані в корпоративному стилі Porsche 911 і підкреслюють спортивний імідж автомобіля.

Салон стандартної комплектації зустрічає вивіреною ергономікою водійського місця, натуральною шкірою, відсутністю пластмаси й прекрасною якістю виконання. Високі крісла, зовні зовсім не витончені по формах, але мають чудесний поперековий підпір, регульований і по величині, і по висоті. З Cayenne прекрасна оглядовість – і площа остеклення велика, і зовнішні дзеркала більші, і посадка висока, що дозволяє, до речі, обдивлятися околиці поверх дахів більшості легковиків. Правда, незважаючи на те, що на задньому сидінні Porsche дуже просторо, почуваєш себе скуто. Вивід напрошується сам собою – Porsche Cayenne S призначений для самостійного керування, поїздки без особистого водія собі на втіху.

неділя, 15 лютого 2015 р.

Фісташки рятують від раку й безпліддя

Мало хто сумнівається в користі вживання горіхів. Даний продукт є гарним джерелом фолієвої кислоти, яка сприяє росту й відновленню клітин. А вживання 13 грамів суміші різних горіхів щодня може знизити ризик виникнення серцевого приступу на 30 %. Але особливо виділяються на тлі всіх інших горіхів фісташки. Як з'ясували американські медики, збагативши свій щоденний раціон жменькою фісташок, можна помітно знизити ризик виникнення онкології й навіть безплідності.

Роботу із впливу фісташкової дієти на здоров'я людини провели в жіночому університеті Техаса в Х'юстоні, США. В експерименті взяли участь 36 людей, розділених на дві рівні групи.

Перші 18 учасників протягом декількох тижнів разом зі звичайним харчуванням щодня одержували по 68 грамів (а це 117 горішків) фісташок. Друга, контрольна група харчувалася точно так само, тільки без фісташкового бонусу. Наприкінці експериментального періоду лікарі виявили, що в крові всіх членів «горіхової» групи помітно підвищився рівень гамма-токоферолу, однієї з форм вітаміну E.

«Ми знаємо, що вітамін Е забезпечує певний ступінь захисту від деяких форм раку. Зокрема, такий сильний антиоксидант, як гамма-токоферол, знижує ризик захворювання раком легенів», — пояснює доктор-дієтолог Ладия Ернандес.

До того ж солі фолієвої кислоти, ненасичені жири й цинк, які в значній кількості містить м'якоть фісташкового ядра, здатні впливати на статеве здоров'я чоловіків. Так, фолати помітно поліпшують якість сперми, підвищуючи рухливість і живучість чоловічих полових клітин. Горішки сприяють виробленню тестостерону, у першу чергу за рахунок високого змісту цинку. Тому не дивно, що деяких країнах Азії, зокрема в Індії, Ірані й Пакистані, фісташки вважаються сильним афродизиаком.

Знайдена відсутня ланка в ланцюзі еволюції приматів?

Палеонтологи продемонстрували світу кістяк істоти, яка, за їхнім переконанням, є єдиним предком мавп, вищих приматів і Homo sapiens. Істота по імені Іда жила на нашій планеті 47 мільйонів років тому, мала розмір великої домашньої кішки й була схожа на сучасного лемура.

Унікальні останки були знайдені в Німеччині в кар'єрі Мессель (недалеко від Дармштадта) в 1983 році, але палеонтологи звернули на нього свої погляди лише недавно. Із самого початку кістяк розколовся на дві частини, які були продані в різні колекції. Лише через 20 із зайвим років приватний колекціонер (він і виявив останки - ред.), що побажав залишитися анонімним, запропонував свою знахідку для музею його університету в Осло. З'єднання частин кістяка відбулося в 2007 році.

Кістяк доісторичної тварини, схожої на лемура, що одержав назву Darwinius masillae, зберігся на 95 відсотків. На останках добре видні сліди плоті й вовни. Серед кісток удалося також виявити залишки вмісту кишківника. Дотепер ученим рідко вдавалося знаходити останки такого ступеня збереження.

Свою офіційну назву на латині знайдена тварина одержала на честь Чарльза Дарвіна, ідеї якого підтвердило самим фактом свого існування. Кістяк Іди в наукових колах уже назвали "восьмим дивом світу".

Черим Нахушев - Южной ночью

"Електронна" форель

Оригінальна ідея народилася у французького неврофізіолога Жана-Луі Юве, який давно займається проблемами захисту навколишнього середовища форелі, як відомо, мають винятковий нюх. Менше ніж за секунду вони здатні виявити присутність одного грама речовини в 100 тисячах кубічних метрів води. Якби вони мали можливість спілкуватися з нами, вони могли б сказати нам краще всякого вимірювального приладу, чи забруднена вода, у якій перебувають.

Юве вдалося запровадити в життя свою ідею після одинадцяти років роботи: у Парижі, у лабораторії при інституті імені Пьера й Марії Кюрі, були отримані перші дві електронні форелі для контролю над станом води. Помістивши в нюхові органі риб по два електроди. Юве зв'язав їх з мініатюрним передавачем (вагою всього в 15 грамів). Коли форелі виявляють шкідливі речовини, імпульси від їхніх органів нюху реєструються електродами й через передавач досягають лабораторії.

Історія Sega

Історія Sega дуже цікава. Не дуже давно ця компанія була одним з лідерів світового ринку розважального обладнання, однак, через серію неправильних маркетингових ходів, дуже серйозно відстала від своїх конкурентів. Почалася історія компанії Sega у далекому 1940 році на Гавайях у містечку Гонолулу. Саме тут три друзі: Мартін Бромлі, Джеймс Хамперт і Ірвін Бромберг заснували фірму Standart Games.

Споконвічно компанія займалася наданням платних розважальних послуг американським солдатам, але, після переїзду в Токіо, фірма перемінила назву на Service Games of Japan і небагато змінила свій профіль. В 1970 році почалася нова історія Sega, тому що дану компанію продали корпорації Gulf & Western. З тих пір фірма почала виробництво ігор для різних консолей, у тому числі Colecovision і Atari 2600. В 1982 році компанія Sega одержала дохід у розмірі 214 мільйонів доларів і випустила першу гру на лазерному диску і найпершу тривимірну гру. Тоді ж компанія Sega вперше випустила свою першу ігрову приставку – модель SG-1000, яка користувалася непоганою популярністю на території Японії.

Історія Mega Drive і Genesis
Сучасна історія Sega починається після виходу її ігрової приставки Mega Drive/Genesis в 1990 році. Грамотна маркетингова стратегія, відмінна підтримка проекту з боку керівництва, якісне виконання задуманих ідей – Sega Mega Drive просто не могла не стати приставкою номер один.

До всього іншого, у компанії Sega з'явився свій талісман – їжачок Сонік. Після всього цього частка продажів ігрової приставки на ринку США збільшилася до 65 відсотків. В 1993 році на світл з'являється Sega CD – додатковий модуль до ігрової приставки Mega Drive, завдяки якому можна було слухати музику, грати в ігри на дисках, співати караоке і т.д.

На початку популярність Sega CD була досить великий, але дуже швидко вона зійшла на ні. Усе через те, що вартість пристрою та дисків була занадто дорога. В 1994 Sega запускає новий модуль для Mega Drive – 32x. Даний пристрій дозволяв грати в 32-х бітні ігри на приставці, але знову ж, через високі ціни й невеликої кількості ігор даний модуль не приніс бажаних результатів японської компанії.

Історія Sega Saturn
Після декількох невдалих спроб з удосконалюванням Mega Drive, японська компанія Sega зосереджує на розробці зовсім нової ігрової системи – Sega Saturn. В 1994 році дана ігрова приставка з'являється на прилавках магазинів. Але знов-таки японський виробник терпить крах. Провиною йому стає дуже складна система розробки ігор, із залученням двох процесорів, а також невдала рекламна компанія. Через усе це приставка втратилася підтримку розробників ігор, які після виходу Sony Play Station перемкнулися на роботу з нею. Проте, ігрова консоль від Sega була досить непоганою і дозволяла навіть виходити в Інтернет.

Історія Sega Dreamcast

В 1998 році на світ з'являється Sega Dreamcast. Спочатку приставка дуже непогано продається в Японії, в 1999 році був даний успішний старт продажів у США. Дана консоль швидко набрала популярність, але в 2000 році японська Sony знову ставить хрест на планах Sega. Виходить Play Station 2 і знову забирає пальму першості продажів.

До того ж, конкуренти запустили виробництво Xbox і Nintendo Gamecube, через що Dreamcast дуже швидко втратила всю свою популярність. В 2001 році Sega вирішила зупинити виробництво ігрової приставки. Після ряду невдач компанія зайнялася розробкою ігор і виробництвом ігрових автоматів.

Дмитрий Климашенко feat. Venera - Поднимаясь к звездам

Знайдена скам'яніла щелепа гігантського кашалота

Учені знайшли фрагменти скам'янілої щелепи гігантського кашалота, що жив в океанах 12-13 млн років тому й полював на інших китів, повідомляється в статті дослідників, опублікованій в журналі Nature.

Автори відкриття Олівер Ламберт із Королівського бельгійського інституту природничих наук у Брюсселі й Джованні Біануччі з Університету Пізи в Італії виявили фрагменти скам'янілої щелепи кита в геологічній формації в пустелі Іка в Перу, уже відомої багатьом палеонтологам своїми артефактами.

Дослідники назвали знову описаний ними вид кашалотів Leviathan melvillei на честь Германа Мелвілла, автора книги про морське чудовисько – кита Мобі Діку.

Згідно з реконструкцією, проведеною авторами статті, L. melvillei мав щелепу довжиною в три метри, а довжина від кінчика морди до хвоста становила 16-18 метрів. Сама дивна риса цієї тварини – величезні зуби довжиною до 30 сантиметрів і шириною до 12 сантиметрів. Це найбільші зуби, які мав хто-небудь із земних хижих тварин.

Автори статті певні, що свої зуби, що розташовувалися як на верхній, так і на нижній щелепі, L. melvillei використовували для полювання на інших китів, розміром із сучасних гладких або вусатих китів, що мали довжину близько 10 метрів.

Ууууууууууууууууууууу


Світовому океану загрожує окиснення

Викиди двоокису вуглецю в результаті діяльності людини приводять до окиснення світового океану й загрожують масовим знищенням морської флори й фауни.

Доктор Керол Терли з Морської лабораторії британського міста Плімут говорить, що передбачити розвиток подій складно, але виражає побоювання за долю багатьох видів.

За даними дослідників, із часів промислової революції викиди вуглекислого газу привели до 30% підвищення кислотності океанської води. Такої кислотності в океані не було щонайменше 500 тисяч років.

У нинішньому сторіччі проблема лише загостриться зі збільшенням викидів парникових газів.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі Керол Терли висловила думку, що безліч видів морської фауни перебуває під загрозою знищення, оскільки настільки масштабних змін у світовому океані не відбувалося з епохи динозаврів.

У ході міжнародного конгресу в Копенгагені по зміні клімату Керол Терли головує на сесії, що обговорює окиснення океану.

Важкі часи
Проблема стоїть особливо гостро для організмів, які будують собі вапняні раковини.

Лабораторні дослідження показують, що до кінця нинішнього сторіччя зникнуть морські зірки, якщо викиди будуть тривати в нинішніх масштабах.

Учені побоюються, що не виживуть і мідії. У меншій небезпеці будуть устриці, які часто розводять штучно.

понеділок, 2 лютого 2015 р.

Нарвав

Що за звір: єдиноріг, ссавець сімейства єдинорогових.

Місце проживання: Живе нарвав у високих широтах — в акваторії Північного Льодовитого океану й у Північній Атлантиці.

Особливі прикмети: Величиною й формою тіла, грудними плавцями й темним забарвленням нарвали схожі на белух, однак дорослі особини відрізняються плямистістю — сірувато-бурі плями на світлім фоні, які іноді зливаються, — і наявністю тільки 2 верхніх зубів. З них лівий розвивається в самців у бивень довжиною до 2-3 м і вагою до 10 кг, закручений лівою спіраллю, а правий звичайно не прорізається. Правий бивень у самців і обидва бивні в самок сховані в яснах і розвиваються рідко, приблизно в одному випадку з 500. 

Розміри: Довжина тіла дорослого нарвала 3,5-4,5 м, немовлят близько 1,5 м. Маса самців досягає 1,5 т, з них приблизно третину ваги становить жир; самки важать близько 900 кг.
До речі: Навіщо бивень нарвалу – точно не ясно, але тільки не для того, щоб пробивати кірку льоду. Цей бивень - чутливий орган і, приблизно, дозволяє нарвалу відчувати зміну тиску, температури й відносної концентрації зважених часток у воді. Схрещуючи бивні, нарвали, очевидно, очищають їх від наростів.

Інші методи будівництва пірамід

З розвитком будівництва в Епоху пірамід у Єгипті був вироблений ще один спосіб зведення споруджень цього типу. Будувати стало простіше й дешевше, але й «продукт» виходив гіршої якості. Стіни міцної кам'яної кладки з'єднували центр піраміди із серединою кожної грані й по діагоналях - з кожним її кутом. Додаткові кам'яні перегородки утворювали ряд внутрішніх камер, які заповнювалися кам'яними блоками, кам'яними уламками або невипаленою цеглою. Потім усе спорудження обкладалося міцним вапняком, так само, як це робилося при будівництві більш ранніх пірамід.    

Цей метод будівництва не витримав перевірки часом, і практично всі зведені таким способом піраміди обрушилися. Чому ж прадавні будівельники вирішили зрадити вже налагодженій техніці? Якщо праві єгиптологи, піраміди Гізи були зведені в часи першого розквіту Епохи пірамід. Наприкінці передбачуваного періоду завершення їх будівництва цивілізація Прадавнього Єгипту переживала глибоку кризу, що завершилася повним її занепадом і крахом Прадавнього царства (приблизно в 2200р. до н.е.).       

Тим часом на якийсь час Єгипет виявився під пануванням гіксосів. Після вигнання або асиміляції цих невідомих загарбників держава повернулася в нормальний (або майже нормальний) стан. Для того, щоб відновити колишнє багатство й владу, треба було багато часу, і відбулося це набагато пізніше завершень будівництва останніх пірамід. Вони були побудовані саме в період занепаду, що не відрізнялися великою міцністю.

У Центральній Америці й мексиканські піраміди, і храмові піраміди майя звичайно будувалися на основі бутового ядра, яке обкладалося вапняковими блоками. Як ми вже відзначали, по закінченню чергового священного для майя 52-літнього циклу піраміди, а також храми та інші будівлі обкладалися новим шаром каменю, що утрудняє точне датування початку спорудження пірамід. Коли ерозія або обвалення оголюють внутрішню структуру пірамід, погляду дослідника відкриваються одна піраміда за іншою, розташовані за принципом мотрійки. Найбільш прадавні спорудження сховані глибоко в надрах пірамід, і нерідко” у їхній підставі виявляється храм звичайної; прямокутної форми. У багатьох випадках такі храми були побудовані за кілька сторіч до Різдва Христова, як це має місце в Тікалі, Копане й Паленкі.

KIA Sportage III

Ця марка – безперечний ветеран європейських автомобілів класу SUV. З 1993 року всешляховик Spoilage перебував у лідерах сімейних автомобілів, розрахованих на щодня й на будь-які дороги. Його позиції сильно зміцнилися із приходом до керівництва дизайном Kia німецького дизайнера Пітера Шрайера, відомого своєї роботою з Audi TT першого покоління.

Високий професіоналізм виявився відразу, і модельний ряд Kia засяяв яскравими деталями, які незабаром можуть сформувати стійкі ознаки корейського бренда. Sportage III теж став зовсім іншим. І якщо стиль першого й другого покоління прагнув якнайдалі дистанціюватися від образу утилітарного позашляховика, то новий образ цілком впишеться як у міський, так і в сільський пейзаж. Ця нова особливість зовнішності Sportage насамперед зобов’язана збільшеним звисам кузова й загальному досить стриманому характеру пластики, яка в міру атлетична й стримана.

Здається, що кожна деталь – це строго відповідна частина загального ансамблю вигляду Sportage, і вона не намагається перекричати сусіда, як це найчастіше можна спостерігати в дизайні інших сучасних і грізних на вид підкорювачів бездоріжжя. Стиль Sportage ненав’язливий, але характерний. Гляньте, як багатозначно виглядають інтегровані в дах багажні рейлинги або як стильно сріблиться характерною накладкою абрис бічних вікон. Динамічно й знову ж у міру, без непотрібної екзальтації й шуму. Усе виглядає дуже цільно й професійно.

Довгопят

Звір-ссавець із роду приматів. Місце проживання: Довгопяти живуть у Південно-Східній Азії, насамперед на островах.

Особливі прикмети: У довгопятів особливо виділяють довгі задні кінцівки, велика голова, здатна повертатися майже на 360, а також гарний слух. Пальці надзвичайно довгі, вуха круглі й голі. М'яка вовна має коричневий або сіруватий відтінок. Однак найбільш помітною ознакою є більші очі діаметром до 16 мм. У проекції на людський ріст довгопяти відповідають розміру яблука.

Розміри: Довгопяти є невеликими звірками, їх ріст становить від 9 до 16 см. Вдобавок у них є голий хвіст довжиною від 13 до 28 см. Вага варіює від 80 до 160 грамів.
До речі: У минулому довгопяти відігравали більшу роль у міфології й марновірстві народів Індонезії. Індонезійці думали, що голови довгопятів не прикріплені до тіла ( тому що можуть обертатися майже на 360°), і боялися зустрічатися з ними, тому що вірили, що з людьми в цьому випадку може приключитися така ж доля.

Нові відеокамери Samsung серії F c ультразумом

Компанія Samsung Electronics поповнила лінійку цифрових відеокамер серії F трьома новими моделями з ультразумом і підтримкою Youtube. Моделі SMX-F40, SMX-F43 і SMX-F44 замінять моделі SMX-F30, SMX-F33 і SMX-F34, доповнюючи рядом нових особливостей, включаючи збільшений до більш ніж чотирьох годин час роботи від акумулятора та 65-кратний інтелектуальний зум. Крім того, у новинках використовує алгоритм H.264, що забезпечує тривалий час запису, дозволяючи зберігати до 6 годин 20 хвилин відео на кожні 16 ГБ пам’яті.

Як заявляє виробник, технологія Intelli-Zoom, застосована в об’єктивах новинок, що пропонує 65-кратне інтелектуальне збільшення – більш надійна, чим стандартний цифровий зум, і не знижує якість зображення, дозволяючи розширити можливості 52-кратного оптичного збільшення. Висока якість зображення відеокамер серії F забезпечується високопродуктивним ПЗС-сенсором великого розміру – 1/6 дюйма.

Ательє Techart підготувало до Женеви свою версію Porsche Panamera

На моторшоу в Женеві німецьке тюнинговое ательє Techart представляє власну версію автомобіля Porsche Panamera Turbo, що одержав назву Concept One.

За рахунок аеродинамічного обваження кузова, що поліпшило охолодження гальмових механізмів, що й збільшило кількість повітря, яке поступає до інтеркулерів, машина стала ширше на 2,5 сантиметра попереду й на 4 сантиметри позаду. До складу аеро-кита входить новий капот з вентиляційними отворами, інший передній бампер, “спідниці”, задній дифузор і регульований по висоті задній спойлер.

Також тюнингова Porsche Panamera одержала нові фари зі світлодіодними лампами денного світла й поворотників, нову випускну систему, 22-дюймові ковані колісні диски з покришками Continental Sport Contact 3, модернізовану обробку інтер’єру, виконану в чорно-білій колірній гамі, сидіння з фосфоресцируючою зеленою прострочкою, а також мультимедійну систему для задніх пасажирів з 10-дюймовим екраном, DVD -плеєром і бездротовими навушниками.

Тюнинговий повнопривідний хетчбек Porsche Panamera Turbo оснащено 4, 8-літровим восьмициліндровим турбомотором, форсованим з 500 до 650 кінських сил і працюючим у парі із преселективною коробкою передач із двома зчепленнями. Динамічні характеристики новинки поки не повідомляються. Відзначимо, що стандартний автомобіль розганяє з “сотні” за 4,2 секунди, а його максимальна швидкість становить 303 кілометри за годину.

Чи залишиться такий автомобіль тільки концепт-каром або компоненти цієї програми доробок Techart можна буде в майбутньому замовити для “Панамери”, на даний момент не відомо.

Дамбо Октопус

Маленький і своєрідний глибоководний восьминіг, представник головоногих молюсків.
Місце проживання: Знайдений у Тасмановому морі.

Особливі прикмети: Прізвисько своє одержав, очевидно, на честь відомого мульт-персонажа, - слоненяти Дамбо, який зазнав глузуванням за свої великі вуха (у середині тіла у восьминога є пара досить довгих, веслоподібних плавця, що нагадують вуха). Його окремі щупальця буквально до кінців з'єднані тонкою еластичною перетинкою, називаної умбреллою. Вона разом із плавцями й служить цій тварині основним рушієм, тобто пересувається восьминіг подібно медузам, виштовхуючи воду з-під дзвона умбрелли.

Розміри: знайдений октопус – розміром у половину людської долоні.
До речі: Про різновиди, звички й поведінку цих восьминогів відомо на сьогоднішній день мало.

Медики назвали 10 самих корисних сніданків

Сухі сніданки мюслі — варіант другий. До них прекрасно підійдуть різні приправи. Такі, як молоко, йогурт або ягоди.

Варіант третій — яєчня або омлет з додаванням зелені й овочів. Особливо такий сніданок корисний тим, хто любить ранком ситно їсти.

У вівсянку, йогурт, ягоди, розмішані в блендері, бажане додати пару чайних ложок льняного масла. Це варіант четвертий.

П'ятий — салат із фруктів з додаванням соку лимона і йогурту. Бажано використовувати такі фрукти, як апельсин, диня, яблуко, груша й банан.

Цільнозерновий хліб, лист салату, м'ясо курки й нежирний твердий сир — варіант шостий.

Сьомий — сир і фрукти — цитрусові, ягоди і яблука.

Восьмий — гречана каша з молоком, яка є зосередженням білка рослинного походження й важливих мікроелементів для організму.

Дев'ятий варіант — ситний салат з авокадо. Для його готування слід нарізати парочку плодів, до них додати відварне яйце й тертий сир.

Суміш із 1/2 банана, 1/3 яблука й столової ложки вівсяних пластівців — десятий варіант. Сніданок рекомендується залити кефіром (200-250г).

Недавно американські вчені виявили саме правильне блюдо для сніданку. І цим блюдом стала всім звична яєчня. Так, яйця є дієтичним продуктом, містять велику кількість протеїнів, вітамінів і мікроелементів. Тому, навіть якщоїсти яєчню щодня, не слід побоюватися, що наберуться зайві кілограми. Завдяки наявності в курячих яйцях селену, холіну, амінокислот і антиоксидантів, за словами вчених, людина, що не відмовляє собі в яєчні на сніданок, зможе підтримувати гарну фізичну форму. До того ж наявність у раціоні яєць сприяє підтримці здоров'я й розумових здібностей людей.

Крім цього, британські вчені недавно заявили про те, що суп є ідеальним сніданком для людини. Як заявляють дієтологи, усі блюда, які містять значну кількість рідини, швидше насичують організм, що дозволяє почувати себе ситим протягом тривалого проміжку часу. Саме тому на сніданок і слід уживати супи, які й організм насичують швидко, і містять у своєму складі менше калорій, ніж звичні каші або мюслі.
Крім супу ранком апетит можна «обдурити» такими блюдами, як низькокалорійний йогурт, запечена картопля або боби. Аматори шоколаду ранком можуть замінити продукт шоколадним мусом — у ньому на три чверті менше калорій, ніж у звичайній плитці.

Східчасті, похилі, конічні піраміди

Східчасті піраміди
Більшість розкиданих по світу пірамід здіймає вгору щаблями.   Класичною східчастою пірамідою Єгипту можна вважати піраміду Джосера в Саккарі. Далеко не у всіх східчастих пірамід квадратна підстава. Багато пірамід майя, зокрема, Храм написів у Паленке, мають у своїй основі прямокутник. У пірамід майя часто майже стрімкі бічні поверхні (порядку 70° — як, наприклад, у Храмі 1 у Тікалі).

Похилі піраміди
На полі пірамід у Дашуре, до півдня від Каїра, перебуває єдина у світі піраміда такого роду - знаменита піраміда Снофру. Піраміда досить велика, але за задумом повинна була бути ще крупніше: площею основи вона уступає тільки піраміді Хуфу. Коли під час будівництва висота піраміди досягла більш половини від наміченої, нахил граней стосовно основи був різко змінений і поменшав з 54 до 43, що додало піраміді її знаменитий «притуплений» вид.     Можливо, піраміда замислювалася як правильна, але дефекти, що виявилися в процесі будівництва, або інші причини, що виникли з пірамідою в Медумі, змусили архітекторів змінити первісний задум. У Дашурі є ще одна унікальна піраміда, часто іменована Червоною, або Рожевою, — по кольору вапняку, з якого побудована. Піраміда — одна з найбільш збережених правильних пірамід за межами Гізи.

Конічні піраміди
Найбільшою з відомих конічних пірамід уважається пагорб Силбері-Хілл, розташований в англійськім графстві Уілтшир. Пагорб піднімається на висоту 37,5 м, займає площу в 5 акрів і зведений з більш ніж мільйона тонн покладених вручну природних каменів і ґрунту. Датування, що відносить спорудження до другого тисячоріччя до нашої ери, дозволяє вважати Силбері-Хілл сучасником єгипетських пірамід. Іншою великою конічною пірамідою є незвичайна за формою піраміда з вертикальними жолобами-каннелюрами, яка піднімалася над архітектурним комплексом ольмеков на острові Ла-Вента в Центральній Мексиці. Подібно насипу Силбері-Хілл, піраміда була складена з утрамбованого ґрунту.

неділя, 4 січня 2015 р.

Холод у відносинах

Буквально тільки вчора Ви були справжньою принцесою й насолоджувалися обіймами коханої людини, а сьогодні у Ваших відносинах з'явився песимізм, відчуження й холод. 

Через що ж це відбувається? Як же повернути колишню любов, пристрасть і довіру?
Якщо ніяких вагомих причин для розлучення не існує, то психологи такий період у відносинах називають «холод». Характеризується такий період усім тим, що перераховане: пропадає інтерес один до одного, виникає апатія, незадоволеність, невдоволення й бажання кинути всі й захлопнути за собою двері.

Єдине пояснення, яке може бути в цій ситуації – це вгасання почуттів. І якщо вони не реабілітуються на даному етапі, то пізніше їх урятувати просто не вдасться, і тоді наступає розрив, який просто неминучий.

Ноутбук на сонячних батарейках

Будь-який власник ноутбука, хоч раз у житті зустрічався із ситуацією, коли улюблене чудо техніки умудрялося відключитися в самий невідповідний момент, через розрядку акумулятора. Поруч немає жодної розетки, а працюючий лептоп необхідний як повітря? Тоді знаходимо сонячне містечко й підставляємо ноутбук під сонячні промені. Через кілька хвилин можна знову працювати. Це не фантастика, а абсолютна реальність, яку втілює в життя компанія NikolaDesign.

Новинка в області комп'ютерних досягнень дозволить користуватися ноутбуком більш незалежно від стаціонарних розеток. Сонячні батареї дозволять власникам таких ноутбуків, вести більш вільний і активний спосіб життя.

Maybach скорочує кількість власних представництв

Не секрет, що початок виробництва автомобілів під маркою Maybach стало самим більшим фіаско компанії Mercedes-Benz за останні роки. У той час як основний конкуренти – Rolls Royce і Bentley з кожним роком збільшують власні продажі в ультрарозкішному сегменті, попит на Maybach неухильно знижується – з 2002 року компанії вдалося реалізувати всього близько 800 автомобілів. У підсумку, керівники збиткового підрозділу прийняли розв'язок скоротити вдвічі кількість дилерських представництв у США, з 71 до 29.

Багато з дилерів, що продають Mercedes, пропонують також автомобілі марки Maybach, і всім з них довелося розщедритися на суму близько напівмільйона доларів для того, щоб стати представником цього luxury бренда. І це при тому, що торішні продажі Maybach у США склали всього 146 авто, замість запланованих 600.

В інтерв'ю Automotive News шеф американського представництва Mercedes Ернст Ліб (Ernst Lieb) заявив про те, що всім дилерам, яких торкнеться рішення відмовитися від продажів Maybach, буде виплачена компенсація. Тільки вона навряд чи покриє всі витрати, понесені представниками. Так, один з дилерів, що продав усього сім машин за п'ять років, розповів про те, що його витрати на шоурум, демонстраційний автомобіль і склад запасних частин склали колосальну суму, і не йдуть ні в яке порівняння зі скромним доходом від продажу Maybach.

Основною причиною всіх лих Maybach є те, що по суті це той же трохи "роздутий" Mercedes, що пропонується за значною ціною. Maybach практично не пропонує нічого нового, що клієнт не зміг би знайти в повністю обладнаному Mercedes S-класу.

Хула-Хуп

Безсумнівно, кожна жінка пам'ятає, як раніше вона могла крутити обруч добу безперервно. А зараз цей обруч порошитися за шифоньєром. Але розставшись із дитинством, у нас, як і колись, усе ж залишилася мрія мати струнке, гарне тіло й гладку шкіру. Існує
досить не складний спосіб втілити мрію в реальність. Це хула-хуп – спосіб з нашого дитинства.

Плюси:
Тренує серцево-судинну й дихальну системи
Коли Ви піднімаєтеся на третій поверх по сходах, то Ваше серце немов виривається із грудей і з'являється задишка? Якщо це так, то Вам не рекомендується з таким нетренованим організмом починати займатися танцювальною або силовою аеробікою. А починати б треба, інакше згодом Ваше здоров'я почне руйнуватися з немислимою швидкістю. Організму необхідна поступова підготовка до майбутнього навантаження, так що саме обруч – це самий ідеальний варіант для Вас.

Спалює калорії
Крутіння обруча, також як і будь-яке інше аеробне навантаження, викликає підвищену розтрату калорій, які дбайливо накопичені Вашим організмом шляхом поїдання цукерок і тістечок.

БМВ на святкування свого 25-річчя представить гібридний автомобіль із паливними елементами

Новинка являє собою просунуту версію першої серії автомобіля, що випускається серійно. Гібридне авто оснащене "просунутою" силовою установкою.

Інженери, сполучили класичний чотирициліндровий ДВС із PEM водневою паливною батареєю від UTC Power потужністю 5 кВт, блоком суперконденсаторів і електромотором потужністю 82 кВт. У машині так само встановлений реформер.

У реформері, відбувається часткове окиснення палива до водню, CO і N2. тобот виходить так званий синтез - газ, який потім використовується у ДВС. Як запевняють творці, реформер потрібний при прогріві двигуна.

При міській їзді на малих швидкостях автомобіль особливо ефективний, використовується система рекуперації енергії, приблизно аналогічна тій, що використовується в перегонах F1 (KERS).

Воднева паливна батарея використовується тільки для живлення бортової електроніки. Бак для зберігання стислого водню перебуває поруч із бензиновим, обсяг якого зменшений.

Вибір місця для піраміди

Насамперед необхідно вибрати місце для будівництва. Навряд чи є зміст будувати піраміду там, де ніхто не зможе її побачити, а тому звичайно під будівельний майданчик відводять піднесене місце. Багато чого буде залежати від призначення піраміди. Якщо їй має бути служити підніжжям для храму, піраміда повинна перебувати там, де люди зможуть без труда до неї добратися, наприклад у центрі міста. Якщо мова йде про гробницю, розташування піраміди буде визначатися вимогами релігії й місцевими традиціями.

Далеко не останнє значення мають особливості ґрунту. Спорудження вагою в мільйон тонн продавить будь-яку недостатньо тверду породу. Наочним застереженням легковажним будівельникам служить падаюча Пізанська вежа, що неухильно поринає в м'який ґрунт під її фундаментом.     

Eminem - Not Afraid

BAE Systems розробить автобус на паливних елементах для Південної Каліфорнії

BAE Systems розробить автобус на паливних елементах для Південної Каліфорнії в рамках проекту по демонстрації комерційної доступності технології для суспільного транспорту.
Автобус розробляється відповідно до національної програми по використанню паливних елементів на наземному транспорті.

BAE збирається використовувати свою фірмову технологію Hybridrive. В автобус будуть установлені паливні елементи шостого покоління від канадської компанії Баллард:  Fcvelocity-hd6, потужністю 150 кВт, що видають струм напругою до 600 вольт і максимальній силі струму в 300 Ампер. Паливні елементи працюють на водні при тиску 12 атмосфер і повітрі, під тиском 1,2 атмосфери.

Паливні елементи 6-го покоління, виконані за технологією PEM, розраховано на номінальну температуру 65 0С, однак готові вступити в роботу й при температурах близьких до нуля.

Крім паливних елементів в автобус буде встановлена літієва акумуляторна батарея, і дизельний двигун для забезпечення необхідних динамічних характеристик.
Слід зазначити, що вже на сьогоднішній день у США експлуатується близько 2 500 автобусів виконаних за технологією Hybridrive, які в день перевозять більше 1 мільйона пасажирів

Кінетична зарядка для батарей nPower® PEG

Усі в школі проходили таке поняття як кінетична енергія. Це та енергія, яка створюється за рахунок руху. Коли гиря лежить, вона має одну енергією. Якщо гиря раптом полетить, енергія в неї буде вже інша. Тому, купуючи щось на ринку, ми уважно стежимо, щоб продавець акуратно, тихенько ставив гирю на ваги, а не кидав її з розмаху. Ця різниця чітко видна на тих цифрах, які покажуть ваги.

Раз така енергія існує – її треба використовувати. І використовують. Напевно, усі знають, що таке крокомір. Кінетична енергія, яка створюється при русі крокоміра в кишені в такт вашим крокам, міняє циферки на екрані крокоміра. Ця начебто б дріб'язкова енергія приносить хоч і маленьку, але користь.

субота, 3 січня 2015 р.

Камери й коридори

Хоча будівництво Великої піраміди було цілком під силу єгиптянам, що жили в епоху фараона Хуфу, деякі досить загадкові її особливості все-таки не можна приписувати будівельним погрішностям. Справа не стільки в техніці будівництва, скільки в призначенні.

     Сьогодні доступ у піраміду відкривається через грубо спрацьований хід, який в IX ст. пробили в тілі піраміди арабські шукачі скарбів. Справжній же вхід із фронтоном із двох масивних вапнякових плит перебуває на рівні початку спадного коридору. Прохід дуже вузький 1 х 1,2 м, і починається спуском униз під кутом, що трохи перевищує 26,5° (майже рівним половині кута нахилу граней піраміди 52°), його довжина 105 м; він веде в корінну породу під пірамідою.    Коридор закінчується маленькою, грубо вирубаною в камені камерою, яку деякі автори вважають дійсною похоронною камерою. Спадний коридор відрізняється дивною прямизною: відхилення від прямої протягом усіх його 105 м не перевищує частини сантиметра.

 У висхідного коридору теж перетин, що й у спадного, і піднімається він у тілі піраміди під кутом, що трохи перевищує 26°. Коридор довжиною 39 м. також абсолютно прямий і закінчується Великою галереєю. Завдяки своїм параметрам Велика галерея, безумовно, самий примітний елемент піраміди. Галерея має східчастий звід, що поступово звужується догори за рахунок того, що кожний наступний ряд кладки зводу виступає над попереднім, розташованим під ним, створюючи зоровий ефект перевернених сходів. Прийом взагалі-то нетиповий для єгипетської архітектури, тоді як майя користувалися ним дуже активно. Немов бажаючи ще більш ускладнити собі завдання, єгипетські інженери звели скати східчастого зводу під тим же кутом 26, під яким піднімається до галереї висхідний коридор. До висоти 2,3 м. стіни галереї вертикальні й відстань між ними рівно такі ж 2,3 м. Вище починається звід, що звужується сімома щаблями, верхня точка якого перебуває на відстані 8,4 м від підлоги галереї, а загальна її довжина становить 50 м. Перспектива галереї, що йде нагору, що відкривається з порога у вході в неї, вражає не менше, ніж вид самої піраміди.

Життя поодинці

Спосіб життя тварин може залежати від безлічі факторів. Наприклад, від пори року, віку тварини.

З весни до осені  вовки живуть спочатку парами, потім, у міру підростання потомства,  сімейними групами . Узимку ж вони поєднуються  в зграї, тому що так легше  полювати, особливо на великий  видобуток (лосів, кабанів).

Так само буває й у багатьох птахів. Гніздиться більшість із  них поодинці, а потім виводки  поєднуються в зграї, які разом  кочують у пошуках корму або  місць нічлігу.
Поодинці або сімейними групами  живуть ведмеді - і білі, і  бурі. Такі ж «індивідуалісти» і багато інших хижаків - наприклад  більшість котячих (крім левів).

Старший завжди правий

Одним з перших взаємовідносини тварин, які добре знають один одного, описав норвезький учений Торнстен Шель-Дерруп-Еббе. Він назвав її «порядком клювання». Цей вираз прижився, і його застосовують не тільки до птахів, але й до інших тварин.

Спостерігаючи за власними курми, цей  учений зацікавився тим, що з появою корму в пташнику не  виникає безладя, хоча птахи й  голодні. Вони не кидаються до  нього наперегони, не штурхаються, а,  скоріше, уступають один одному дорогу відповідно до якихось добре  їм відомих правил.
Учений установив, що головне з  них підпорядкування старшому більш сильному,  активному й агресивному члену групи.  Такий порядок і називають  ієрархією, а самого старшого в  групі - домінантом . У курятнику це півень,  але й у будь-якій іншій  групі, зграї, череді є тварина,  яка загрожує всім іншим, і є найбільш слабка, усіма гнана  й особина, що усім уступає.

Інші члени співтовариства теж точно  знають своє місце й, щоб уникнути неприємностей, не перебігають дороги  « старшому за званням». Так у  групі складається певна ієрархія . Її можна уявити собі у вигляді сходів, на верхній  сходинці якої домінант, на нижній найбільш слабкий член групи, а  на проміжних усі інші.

Найпростіший вид ієрархії -  лінійна . Класичним прикладом такої системи  ієрархії може служити ієрархія маленьких (до 10 особин)  курячих зграй. Уперше ієрархія була  описана норвезьким ученим Шель-Дерруп-Еббе в  1922 році саме на прикладі  порядку клювання в курей . Ієрархія проявляється при годівлі.  Першою клює їжу альфа-курка, бета-курка  - другою і т.д.,  причому порушення порядку клювання (наприклад,  спроба курки нижнього рангу клюнути  зерна раніше курки більш високого  рангу) припиняють клювком у голову  або тулуб порушника ієрархії.

Пізніше з'ясувалося, що в більших  групах курей можливе порушення транзитивності  відносин домінування, що приводить до  утворення так званої кругової ієрархії, коли курка, що займає домінуюче  відношення стосовно другої,  займає підлегле положення стосовно третьої, у свою чергу  підлеглої другий курці.

Близькість міфології

Важливим свідченням зв'язків, що були, між ольмеками (майя) і єгиптянами є виразна подібність міфів майя і єгипетських. За старих часів духовні одкровення виражалися в міфологічних сказаннях у формі метафор і алегорій. Можна бути впевненим, що, якщо метафори й алегорії, які в кожної культури свої, демонструють подібність, подібними будуть і властиві цим культурам фундаментальні уявлення про життя й світ. Загальне в міфах майя і єгиптян розуміння споконвічного дуалізму життя: існування верху й низу, жару й холоду, добра й зла, життя й смерті, пекла й царства небесного.


     У єгипетській міфології Ісіда і її чоловік Осіріс були близнюками, народженими від богині Нут, втілення Матері-Природи. Їхні молодші брат і сестра, Сет і Нефта, також були близнюками й породжені були тією ж Нут. Якось уночі Осіріс помилково виявився на одному ложі з Нефтою, прийнявши її за Ісіду. У підсумку на світ з'явився Анубіс, старший син Осіріса. Чоловік Нефти, Сет, аж ніяк не був радий такому повороту подій і вбив свого старшого брата Осіріса. Саркофаг Осіріса плив по Нілу й зрештою був викинутий на берег далекої Сирії (єгипетська метафора, еквівалент пекла майя). Ісіда прийняла людський вигляд і відправилася в Сирію, щоб повернути тіло Осіріса. Вона з'єдналася з тілом покійного чоловіка й зачала Гора. Така алегорія, що стверджує ідею про смерть як переддень життя.  У єгипетській міфології Осіріс персоніфікував собою воскресіння, і щорічне пробудження («воскресіння») Ніла під час розливу сприймалося як наслідок і прояв воскресіння Осіріса. Довгоочікуваній події передувала поява на нічнім небі Сіріуса.

Про пожежне відро

Спочатку відра конічної форми з'явилися на кораблях. Їх виготовляли з парусини, складеної в кілька рядів і зшитої у формі конуса. Дана форма була обумовлена тим, що морякам було зручно набирати воду, викинувши конусоподібне відро за борт на довгій мотузці. Таке відр не доводилося топити, конус прекрасно поринав під воду, що дозволяло набрати води без зволікання.

З появою в Англії перших пожежних команд конусоподібне відро перейшло до них на озброєння. По-перше, конус виправдав себе в роботі, по-друге, у пожежних командах було чимало відставних матросів, які привнесли із флоту свої вдалі наробітки.

При гасінні пожеж конус довівся як не можна до речі: ним можна було швидко зачерпнути воду, не витрачаючи час на "утоплення" звичайного відра, підставою конусоподібного вода можна було легко розбити крайку льоду в холодну пору року.

Carly Rae Jepsen - Call Me Maybe

Про податки

Дивна ситуація: при тому, що податки не високі,  більшість наших співвітчизників задається питанням, а чи потрібно їх платити. Відхилення від податків уважається ледве чи не справою честі, особливо це стосується НДФО (податок на доходи фізичних осіб або прибутковий податок).

Можна припустити, що негативне відношення до податків формується ще зі шкільної лави, коли, знайомлячись із класичною літературою  й історією, діти зустрічаються із сугубо негативним відношенням до оподатковування взагалі й збирачам податку  - зокрема.

Принизливі й непосильні: данина, полюдне, панщина викликали невдоволення й прокльони на адресу влади й збирачів.

Сьогодні, коли податки перестали бути тяжким тягарем, відношення громадян до них не сильно змінилося. Позначається той факт, що більшість із нас регулярно зустрічається з низьким рівнем обслуговування в держустановах, з відверто поганою роботою й брутальністю службовців, наприкінці-кінців – зі споконвічною проблемою – дорогами, на ремонт і будівництво яких щорічно виділяються надзвичайні засоби.

У той час, ми постійно довідуємося про нецільове використання зібраних грошей і про банальне злодійство. Не дивно, що більшість людей не випробовує каяття совісті, приховуючи від держави ту або іншу суму.

Ситуація вимагає перелому, адже жодна держава не може існувати без податків – це аксіома. Сплата податків – не тільки наш обов'язок, але й засіб для забезпечення діяльності держави, яка, зі своєї сторони, обслуговує платників податків.

При цьому, слово "обслуговує" відіграє ключову роль: уважаючи, що віддаємо гроші в нікуди, ми нічого не чекаємо й не вимагаємо від держави. Але ж сплата податків дає нам права й на якісне обслуговування у всіх сферах, і на ввічливе відношення, на своєчасний ремонт житла й доріг, на захист і лікування, на гідну пенсію й багато чого іншого.

Важливо зрозуміти, що ми платимо податки " за себе", за своє життя. Боротися зі злодійством можна тільки в тому випадку, якщо кожний з нас буде чесним стосовно своєї держави, не протиставляючи себе йому, а вважаючи себе його частиною. Інакше розірвати порочне коло, у якому ми перебуваємо, зараз просто не можливо.

Банзай


Чому зараз мавпи не перетворюються в людину?

Питання актуальне для людей, що є супротивниками теорії Чарльза Дарвіна, а також для тих, хто губиться в нетрях науки біології.

Існує кілька теорій, що пояснюють цей феномен. А.М. Царьов уважає, що процес перетворення мавпи в людину вкрай тривалий і займає від 3 до 5 мільйонів років. Саме за цей строк мозок мавпи зможе вирости до розмірів мозку людину вмілої.

А якщо врахувати той факт, що людина уміла, вага мозку якого становила 650 куб. см, перетворився в сучасного гомо сапієнса з величиною мозку 1300 куб. см.  тільки за 2 мільйони років, у такому випадку можна зробити нехитрі обчислення, що дозволяють визначити час перетворення мавпи в розумну істоту. Учений розділив 2 мільйони років на різницю між мозком людини вмілого й сучасного. Виходить, що мозок людини збільшується всього на 1 куб. см в 3076 років!

Природно, що за такий тривалий строк людство просто не зможе проспостерігати за тим, як мавпа перетворюється в людину.

пʼятниця, 2 січня 2015 р.

Gotye - Somebody That I Used To Know

Зграя зграї – різниця

Життя в співтоваристві допомагає тваринам не тільки захищатися від ворогів, але й сприяє більш успішному харчуванню й розмноженню, забезпечує більшу безпеку немовлятам і дитинчатам раннього віку.

Одні тварини живуть поодинці,  а інші поєднуються в групи.  Групи різняться по розміру - від невеликих сімейних до особин до таких, що включають  у себе сотні.
Спостерігаючи за скупченнями тварин здалеку,  можна подумати, що їх ніщо  не поєднує. Іноді так і  буває. Тварини можуть збиратися разом  просто тому, що їм усім  у цьому місці подобається або зручно.

Подібно тому, як люди під час дощу збираються під дах,  а потім розходяться, так і  не познайомившись, деякі  тварини накопичуються в місцях з  комфортною для них температурою або  достатком корму. Це, наприклад, пуголовки  на прогрітому сонцем мілководді. Такі  групи так і називають -  скупченнями на відміну від справжніх  співтовариств, члени яких зв'язані між  собою більш-менш складними  взаєминами.
Але й самі співтовариства бувають  різні. У деяких з них  тварини не знають один одного  «в лице» - це  анонімні співтовариства . Наприклад, у зграях птахів, що збираються для перельоту або просто для ночівлі, у чередах північних  оленів, антилоп, кенгуру більшість їх  членів не знають один одного,  і до такої зграї може  приєднатися будь-який бажаючий.
Групи жирафів, що пасуться, теж нініж  не зв'язані один з одним,  ці тварини вільно бродять по  савані й харчуються поруч то  з одними, то з іншими  родичами. Якщо ж спалахує якийсь  конфлікт, бійки між цими добродушними на вид тваринами можуть бути  нещадними.

Ще один приклад анонімного співтовариства  - величезні косяки риб. Об'єднані  в них риби не знають один одного «в лице» але, проте, дуже злагоджено  й організовано виконують спільні маневри,  наприклад повороти.

Однак є й такі  анонімні співтовариства, члени яких хоча не дуже-то знають один одного, але  завзято підтримують цілісність групи. Наприклад,  сірі пацюки однієї колонії, дикі, що й утримуються в неволі, дуже  агресивно зустрічають будь-якого чужинця. На нього нещадно накидаються й подальша  доля його найчастіше сумна.  А от якщо «надушити» такого  прибульця знайомим пацюкам запахом, то хазяїни не звернуть на нього особливої уваги.

Виходить, у таких співтовариствах (їх  називають закритими) свого від чужого  відрізняють тільки по самих загальних  ознаках, у цьому випадку - по запаху. Ця поведінка -  сугубо інстинктивна, і навчити пацюка  не кидатися на чужинця практично  неможливо, інстинкт вимагає атакувати будь-якого  носія чужого запаху.

Хоча тварини в анонімнім співтоваристві  й не знають один одного  «особисто», вони все-таки можуть  діяти дуже злагоджено й в  ім'я загальної користі, наприклад вони  дружно реагують на сигнали небезпеки.  У величезних колоніях чайок «знайомі» один з одним тільки мешканці  сусідніх гнізд, однак яка б з тисяч птахів не помітила  загальних ворогів (лисицю або ворону) по її сигналу вся колонія  дає хижакові рішучу відсіч.
Але частіше справа зовсім  інша. Більшість тварин, що поєднуються в  групи, добре знають один одного,  проявляють свою індивідуальність у спілкуванні  з іншими, тому такі  співтовариства називають індивідуалізованими . Саме в таких співтовариствах  живуть слони, мавпи, хижі ссавці, багато птахів.

У цих співтовариств буває досить  складна структура. Для того, щоб  можна було її досліджувати, учені  теж повинні пам'ятати тварин «в  лице».
Щоб добре розрізняти тварин, спостерігачі  запам'ятовують особливості фарбування, будови тіла,  поведінки, словом, усі їх «особливі  прикмети».
Саме так дослідники поведінки диких  мавп і слонів пізнавали при  зустрічі кілька десятків своїх підопічних.
При роботі із птахами краще  й надійніше постачити кожного члена групи якою-небудь міткою, наприклад, надягти  птахам на лапи яскраві кольорові  кільця.
Коли К. Лоренц навчився добре  розрізняти по кільцях галок, що жили  на горищі його будинку, то  з подивом виявив, що всі  галки знають один одного, легко  відрізняють і виганяють чужинців. Усередині  колонії існує строгий «табель про  ранги», який дозволяє підтримувати порядок,  наприклад з появою корму.

Підсобниця


Хто в будинку хазяїн...

У співтовариствах високоінтелектуальних тварин, таких, як шимпанзе, для завоювання влади однієї тільки сили недостатньо. Джейн Гудолл багато раз була свідком того, як самець-шимпанзе досягав свого домінуючого положення завдяки високій агресивності в конфліктах. Але вона ж спостерігала й воістину дивний приклад того, як кмітливість перемогла силу.

Шимпанзе Майк довгий час замірявся  на «посаду» домінанта у своїй  групі, роблячи спроби змістити діючого  лідера Голіафа. Однак перемогти йому  вдалося тільки завдяки своїй незвичайній  винахідливості.
Одного разу Майк довго спостерігав за  групою із шести самців, які  не звертали на нього ніякої  уваги. Потім він направився до  табору вчених і приніс звідти  дві порожні каністри з-під бензину.  Вибравши підходящий з його погляду момент, Майк почав розгойдуватися зі сторони у сторону, шерсть  його поступово усе більш здиблювалась.  Це було звичайне для  шимпанзе вираження погрози, на яке  ніхто як і раніше не звернув уваги.

Тоді Майк раптово схопив каністри, що лежали  перед ним й кинувся  на суперників, гримлячи ними й  голосно ухаючи. Самці від несподіванки  кинулися бігти, а після повернення  прийнялися перебирати Майку шерсть, демонструючи  жестами, що він їх переміг.  Цікаво, що й інші мавпи  мали доступ до порожніх каністр,  і навіть іноді маніпулювали ними,  але тільки Майк здогадався використовувати  їх настільки ефективним чином.

Своє лідерство в групі він  зберігав протягом 6 років,  і в його «підпорядкуванні» було  в різний час від 9 до 14 інших дорослих самців.  І навіть коли він зістарився,  новий «претендент на престол» скинув  його набагато пізніше, ніж це  буває звичайно. Новий лідер продовжував  підкорятися мудрому Майку протягом  цілого року, незважаючи на свою  явну фізичну перевагу.

Багато звірів і птахів стверджують  своє положення в співтоваристві поступово,  в іграх. Молоді слони постійно  тренуються в застосуванні прийомів і  маневрів, які можуть їм коли-небудь  знадобитися в серйозному бої. Втім,  серйозні конфлікти через ранг у  групі в слонів бувають рідко.  Ці тварини звичайно обмежуються попередженнями  - легкими змінами положення ніг,  хобота або вух, такими, як  у молодого слоненяти на малюнку.  Коли в слона вуха опущені, це значить, що він у  миролюбному настрої. Але якщо  слон прагне когось «поставити на  місце» або просто нагадати про  порядок, то він піднімає вуха  й тримає їх розправленими, як  вітрила. Змінюючи положення вух, слон  може дуже точно й зрозуміло для навколишніх виражати свої почуття  й наміри. Це, звичайно ж,  інстинктивний рух, але використовувати його для підтримки порядку в групі, для встановлення належних відносин з  родичами він вчиться з дитинства.

Щоб інші не забували, «хто  в замку король», старші за рангом тварини час від часу  нагадують про це. Існують спеціальні  ритуали «самоствердження». Наприклад, найбільш впливові  шимпанзе, що завоювали своє положення в  агресивних зіткненнях, час від часу  починають розгойдуватися й голосно «ухають»,  тоді всі шимпанзе, що перебувають неподалік, довідаються, що хазяїн території перебуває  неподалік, і що він напоготові.

А ворон-домінант нагадує про свій  високий ранг, скуйовдивши оперення голови,  особливо потилиці. Цю ж позу  він час від часу приймає,  доглядаючи за самкою.
Домінуюча курка для острашки час від часу висмикує перо із  хвоста молодшої за рангом.

Рівняння на Оріон

З різного роду книг про піраміди можна довідатися про величезну кількість «послань із Гізи». На думку одних авторів, піраміда Хуфу була побудована інопланетянами; за версією інших, блоки переносилися на свої місця за допомогою магічного кристала. Кожний може підібрати теорію по своєму смакові. Тим часом існує ряд досить цікавих теорій, що заслуговують більш серйозного до себе відношення.

В 1980-і роки Роберт Б’ювел, бельгійський інженер-будівельник, захоплений єгиптологією й космологічною релігією прадавніх єгиптян, звернув увагу на зоряний аналог схеми взаємного розташування пірамід Гізи. У сузір'ї Оріона із трьох яскравих зірок, що формують подобу пояса на талії людської фігури, дві нижні, Аль-Нітак і Аль-Нілам, перебувають на осі пояса, а третя, ледве менша по розміру зірка Мінтака, трохи зміщена нагору.      Малюнок взаємного розташування зірок у точності повторює схему розміщення трьох найбільших пірамід плато Гізи. Велика піраміда й подібна по розміру піраміда Хафра займають місце двох самих яскраві зірок пояса Оріона, а меншу піраміду Менкаура зміщено від осі двох сусідських, зовсім як третя й сама маленька зірка пояса - Мінтака (Б’ювел і Джилберт «Загадка Оріона»). Настільки очевидна аналогія кидала прямий виклик ортодоксальній археології, що стверджувала, що в основі релігії єгиптян лежало поклоніння сонцю, а. не зоряному небу. Однак, як резонно зауважували інші дослідники, мало хто з єгиптологів має достатній досвід і компетенцією, щоб повною мірою судити про всі тонкощі космологічної релігії і її можливому вираженні в єгипетській архітектурі.

Katy Perry - Dark Horse